غدیریه‌ای به میزبانی مردم ایران در صدا و سیمای استان‌ها

]

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، این معاونت با راهبری ۸۱ شبکه رادیویی و تلویزیونی با هدف ایجاد فضایی آموزنده، شاد، سرگرم‌کننده و امیدبخش، تدارک خوبی برای تابستان ۱۴۰۰ دیده و در این به مناسبت‌های مذهبی و ملی هم توجه ویژه‌ای داشته است.

بر این اساس و به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر، ویژه برنامه‌های مختلفی از شبکه‌های گوناگون سیمای استان‌ها روی آنتن می‌رود.

بخشی از این موارد به صورت اختصاصی برای عید غدیر تولید شده‌اند و برخی هم در قالب برنامه‌های روتین و جنگ‌های شبانه، برنامه‌های خانواده، جوان و نوجوان و بعضی هم شامل مستند و آیتم‌های کوتاه هستند.

از جمله این برنامه‌ها می‌توان به «شب فیروزه‌ای»، «شب‌های ایرانی»، «جنگ شبانه طنز و نمایشی ویژه فصل تابستان با محوریت عید غدیر»، برنامه‌های روستامحور و فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی اشاره کرد.

مستند و گزارش‌های خبری پیرامون آیین‌های سنتی مردم مناطق مختلف ایران در عید سعید غدیر و استقبال از این عید بزرگ، معرفی کتاب با محوریت غدیر در برنامه «کتابستان» و «مسابقات تلفنی تلویزیونی با موضوع عید غدیر» از دیگر برنامه‌هایی هستند که طی این روز‌ها از سیمای استان‌ها پخش می‌شوند.

۲۰۰ ساعت ویژه برنامه غدیر در صدای استان‌ها

در صدای استان‌ها هم تدارک وسیعی برای این روز دیده شده است. به این ترتیب و در ۴۰ شبکه رادیویی استانی، شهری و رادیو زیارت، همزمان با عید سعدی غدیر، ویژه برنامه‌هایی در ۲۰۰ ساعت طراحی شده است.

قالب اصلی این برنامه‌ها، ترکیبی ساده و نمایشی، مستند، میزگرد، نمایش و مجله‌ای است و از جمله موضوعات آن‌ها می‌توان به عرض ارادت به سادات، جشن‌های اهل سنت، گفت‌وگوی کارشناسی پیرامون خطبه غدیر، حدیث ثقلین و نهج البلاغه، گزارش از غبارروبی امامزادگان و بقاع متبرکه، معرفی هنرمندان استانی که در حوزه غدیر صاحب اثر هستند و آیین‌های سنتی مردم ایران در این روز اشاره کرد.

کنداکتور معمول شبکه‌های صدای استانی هم در روز عید غدیر با تغییراتی همراه هستند، تغییراتی مانند طراحی و پخش برنامه‌های شاد در ساعات ۱۰ تا ۱۲ و ۱۷ تا ۱۹، پخش آیتم‌های کوتاه و بسته‌های جذاب شنیداری، گفتگو با زوج‌های جوان که در این روز زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند و استفاده از ساختار‌های جدید و جذاب برنامه‌سازی مانند وکس پاپ، فیچر و مینی فیچر در برنامه‌های روتین و ویژه عید سعدی غدیر که به تناسب از شبکه‌های مختلف روی آنتن می‌روند.

مروری بر جایگاه عیدسعیدغدیرخم در شعر و ادبیات فارسی وبازخوانی غدیر در شعر و ادب فارسی با بهره‌گیری از مفاخر فرهنگی در قالب‌های گزارش، ترکیبی و مشاعره آیینی، ارتباط با حرم‌های مطهر رضوی، حضرت فاطمه معصومه (س) و شاهچراغ (ع) و همچنین مراکز سنی‌نشین و تهیه گزارش‌هایی با محوریت توجه امام علی (ع) به محرومان و یتیمان در راستای توجه بیشتر به طرح اکرام ایتام کمیته امداد، از دیگر تدارکات صدای استان‌های به مناسبت عید غدیر هستند.

تلالو غدیر در فضای مجازی و رادیونمای استان‌ها

در حوزه فضای مجازی هم با بهره‌گیری از ظرفیت تولیدات مستقل و مکملی متناسب با این عید فرخنده و با تاکید بر باور‌ها و آیین‌های دینی و مذهبی مردم در چهارگوشه ایران، تولیدات گوناگونی وجود دارد که از طریق شبکه‌های اجتماعی و در پلتفرم‌های مختلف توزیع می‌شود.

همچنین طراحی مسابقه با محوریت غدیر، در رادیونمای استان‌ها هم در دستور کار قرار داشته و علاوه بر این تصاویر ارسالی از سوی مخاطبان با موضوع غدیر و آیین‌های سنتی در استان‌های گوناگون به مناسبت این عید سعید، در رادیونمای شبکه‌های استانی و شهری بارگزاری می‌شود.